Hyvät Espoon Kaupunginteatterin kannatusyhdistyksen jäsenet

Vuosikokous ja jäsenmaksu

Kannatusyhdistyksen vuosikokous pidettiin 11.3.2019 kahvila Sakarissa. Kokouksessa käsiteltiin ja hyväksyttiin toimintakertomus ja tilinpäätös vuodelta 2018 sekä toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2019. Toimintakertomus ja toimintasuunnitelma ovat yhdistyksen kotisivuilla. Erovuoroiset hallituksen jäsenet Raimo Venäläinen ja Riitta Väisänen valittiin uudelleen. Erovuoroisten Raini Sipilän ja Eila Uotilan tilalle valittiin Tutteli Elomaa ja Aili Pesonen. Hallituksesta eronneen Juhani Hakalan tilalle valittiin Helena Eriksson. Muina hallituksen jäseninä jatkavat Leo Eskola, Sinikka Mäntysalo-Lamppu ja Laila Suokorte.

Hallitus on valinnut puheenjohtajaksi Leo Eskolan, varapuheenjohtajaksi Riitta Väisäsen, sihteeriksi Laila Suokorteen, tiedottajaksi Sinikka Mäntysalo-Lampun sekä jäsensihteeriksi ja isännäksi Raimo Venäläisen.

Vuoden 2019 jäsenmaksuksi vahvistettiin 20 euroa henkilöltä. Jäsenmaksulasku on tämän jäsenkirjeen sivulla kaksi.

Muistathan, että kannatusyhdistyksen jäsenet voivat ostaa teatterin lippukassasta lippuja viiden (5) euron alennuksella peruslipun hinnasta kaikkiin esityksiin.

EKT:n esitykset Revontulihallissa kevätkaudella

Suomen historia” -esitykset jatkuvat Revontulihallissa 26.4. saakka. Tässä katsojapalautetta esityksestä:

“Esitys oli virkistävän erilainen, fyysinen ja havainnollinen katsaus Suomen historiaan. Moniin muistoihin oli helppo samaistua. Esiintyjät olivat aitoja ja 120-prosenttisesti mukana – rohkeasti omana itsenään. Musiikki sopi aiheeseen ja esitykseen hienosti. Iso kiitos!”

“Suomen historia – esitys oli aivan huippu! Vaikuttava ja taidolla tehty. Suosittelen lämpimästi. Kaikki katsomaan!”

“Suomen historia yllätti positiivisesti. Todella vahvaa symbolista teatteria, joka sai jälleen kerran miettimään, miten ihmeessä tämä kansa on voinut kasvaa vaatimattomista lähtökohdistaan maailman kansojen eturiviin. Sibeliuksen musiikki sai vedet nousemaan silmiin.”

Ellet vielä ole nähnyt esitystä, osta lippu edulliseen jäsenhintaan teatterin lipputoimistosta.

Marat/Sade”- esityksen ohjaaja Juha Hurme vieraili vuosikokouksemme jälkeen järjestetyssä taiteilijatapaamisessa. Hän kertoi meille näytelmän taustoista niin innostavasti, että sai ison joukon yhdistyksen väkeä varaamaan liput tiistain 9.4.2019 klo 19 esitykseen. Esityksiä on Revontulihallissa 16.4. saakka. Lippuja on vielä saatavilla. Tässä katsojapalautetta esityksestä:

“Huikea esitys ja upeat, tuoreet, persoonalliset näyttelijät. Aivan parasta teatteria.”
“Intensiivistä menoa koko ajan, iloa ja intohimoa. Loistavia roolisuorituksia ja aihe on edelleen ajankohtainen. Pidin kovasti ja erityisesti ryhmäkohtauksien visuaalisuudesta. Tuntui silmänräpäyksen ajan, kuin katselisi upeaa vanhaa maalausta vallankumouksen ajoilta. Juha Hurme osaa valita sopivat näyttelijät teoksiinsa.”

Flash Flash” perjantaina 10.5.2019 klo 19 Revontulihallissa

Juhani Nuorvalan säveltämän Andy Warholista kertovan oopperan ”Flash Flash” on ohjannut Erik Söderblom. Lipun hinta on 24 euroa/henkilö, maksun viitenumero 882587, viimeinen varauspäivä on 26.4.2019. Varaa lippusi sihteeriltä sähköpostitse laila.suokorte@kolumbus.fi tai puh 040 547 7505. Saatuasi vahvistuksen maksa lippusi yhdistyksen tilille FI12 5724 4220 045856,. viitenumero on 882587. Liput jaetaan ennen esitystä teatterin aulassa.

Näytelmä, joka menee pieleen” Turun kaupunginteatterissa lauantaina 6.4.2019

Teatteriretki on loppuun varattu. Lähtö Turun retkelle Revontulihallilta 6.4.2019 klo 11.30.

Ikitie” Lahden kaupunginteatterissa lauantaina 11.5.2019 klo 13

Kannatusyhdistys tekee retken Lahden kaupunginteatteriin katsomaan Antti Tuurin romaaniin perustuvaa ”Ikitie”- esitystä lauantaina 11.5.2019. Lähtö on Revontulihallilta klo 10.30. Retken osallistumismaksu on 50 euroa/henkilö. Maksu sisältää teatterilipun, edestakaisen matkan ja väliaikatarjoilun. Varaa lippusi 4.4.2018 klo 10 lähtien sihteeriltä sähköpostitse laila.suokorte@kolumbus.fi tai puh 040 547 7505. Saatuasi vahvistuksen maksa osallistumismaksu yhdistyksen tilille FI12 5724 4220 045856. Käytä viitenumeroa 882600.

Lasku
Espoon Kaupunginteatterin kannatusyhdistyksen jäsenmaksu

Espoon Kaupunginteatterin kannatusyhdistys on 11.3.2019 pidetyssä vuosikokouksessaan päättänyt, että yhdistyksen jäsenmaksu vuonna 2019 on 20 euroa per henkilö.

Maksa jäsenmaksusi kannatusyhdistyksen tilille

FI12 5724 4220 0458 56
Käytä viitenumeroa 883793

Eräpäivä: 15.4.2019
Espoossa 27.3.2019
Espoon Kaupunginteatterin kannatusyhdistys
Hallitus